Praktijkgebieden: Bedrijven in moeilijkheden, WHOA
Vandaag heeft de Tweede Kamer eindelijk de Wet homologatie onderhands akkoord (WHOA) aangenomen. Zoals wij reeds eerder in een blog schreven, is dit een goede zaak. Met deze wet kunnen onnodige faillissementen en onnodige surseances van betaling worden voorkomen.
Juist in de huidige coronatijd – waarin het aantal faillissementen en surseances van betaling in ons land fors zal stijgen – bestaat er behoefte aan deze wet. Hierdoor wordt het makkelijker om een betalingsregeling met alle schuldeisers en aandeelhouders te treffen. Momenteel dienen nog alle betrokken schuldeisers en aandeelhouders met een dergelijk herstructureringsakkoord in te stemmen. Dit maakt het nodeloos ingewikkeld om tot een dergelijk akkoord te komen. Elke schuldeiser kan de onderneming namelijk als het ware 'gijzelen'.
Met invoering van de WHOA kan dit worden voorkomen. Na inwerkingtreding hiervan kan een onderneming aan de schuldeisers en aandeelhouders een onderhands akkoord aanbieden dat door de rechter kan worden goedgekeurd als (kortweg) de meerderheid daarvóór heeft gestemd. Na goedkeuring (homologatie) door de rechter is dit akkoord verbindend, ook voor de schuldeisers en aandeelhouders die daartegen hebben gestemd. Dit wordt dan ook wel een dwangakkoord genoemd.
Het aannemen van de WHOA door de Eerste Kamer dient nog te volgen, maar de algemene verwachting is dat de Eerste Kamer daar niet lang mee zal wachten. Het wetsvoorstel (zonder na indiening aangebrachte wijzigingen en aangenomen amendementen) staat hier. De Eerste Kamercommissie voor Justitie en Veiligheid (J&V) bespreekt al op 2 juni 2020 de procedure voor behandeling in de Eerste Kamer.
Heeft u vragen over de WHOA, een herstructureringsakkoord of een dreigend faillissement? Neem gerust contact met ons op. Wij zijn u graag van dienst.
Door het leggen van conservatoir (derden) beslag worden vermogensbestanddelen van een wederpartij per direct bevroren. Er kan geen overdracht meer plaatsvinden en in bepaalde gevallen kunnen vermogensbestanddelen zelfs elders in bewaring worden gegeven. Deze actie kan druk zetten op de wederpartij waardoor een snelle oplossing kan worden bereikt.
Beslaglegging moet wel altijd worden gevolgd door een bodem of arbitrage procedure, tenzij eerder een buitengerechtelijke oplossing wordt bereikt.
Onterecht leggen van beslag moet worden voorkomen; het kan leiden tot een schadevergoedingsactie.
Wij onderzoeken graag of dit rechtsmiddel in uw situatie tot een spoedige oplossing kan leiden.
Snel een uitspraak nodig van de rechter over een bepaalde urgente situatie? In dat geval is een kort geding een oplossing voor uw situatie. De rechter geeft een voorlopig oordeel waaraan partijen zich al dan niet op straffe van een dwangsom dienen te houden.
Wij denken graag mee over de voor uw situatie passende juridische oplossing.
Dit is in het civiele en bestuurlijke recht de procedure die (al dan niet na hoger beroep) leidt tot een definitieve beslechting van het geschil. Anders dan in een kort geding ligt de nadruk hier veel meer op een schriftelijke uitwisseling van processtukken.
Wij onderzoeken graag of dit de aangewezen procedure is voor uw geschil.
Een partij die zich beroept op de rechtsgevolgen van de door haar gestelde feiten of rechten moet deze bewijzen. Voorafgaand aan iedere gewenste procedure moet derhalve de bewijspositie worden bekeken.
Soms is het bewijs nog niet voldoende in handen van de cliënt. In dat geval is nadere actie gewenst. Te denken valt dan bijvoorbeeld aan het instellen van een (voorlopig) getuigenverhoor of het afdwingen van het verkrijgen van inzage in bepaalde documenten die zich bij de wederpartij bevinden (exhibitieplicht).
Wij zoeken graag met u naar de mogelijkheden om uw bewijsprobleem op te lossen.
Soms ontstaat er in een onderneming een intern geschil tussen aandeelhouders of tussen het bestuur en (enkele) aandeelhouders. Dit kan bijvoorbeeld gaan over de te volgen strategie van de onderneming. In dat geval kan aan de Ondernemingskamer, een speciaal daarvoor geëquipeerde afdeling van het Hof Amsterdam -- bij ons kantoor om de hoek -- een onderzoek naar de gang van zaken binnen de onderneming worden gevraagd. Zo'n onderzoek kan worden voorafgegaan door het vragen van voorlopige voorzieningen, zoals het schorsen van een bestuurder voor de duur van de procedure of het tijdelijk ontnemen van het stemrecht van een aandeelhouder.
Wij denken graag mee over de voor uw situatie passende oplossing.