Praktijkgebieden: Financiering en zekerheden
In deze editie van de Serie zekerheidsrechten behandelen wij het hypotheekrecht. Het hypotheekrecht is het bekendste zekerheidsrecht, en ongetwijfeld een van de oudste: de Romeinen kenden het al.
Een hypotheekrecht is, net als een pandrecht, bedoeld om de schuldeiser de mogelijkheid te geven zich met voorrang boven andere schuldeisers te verhalen op het daaraan onderworpen goed op het moment dat een verschuldigde geldsom niet wordt betaald. Als de hypotheekgever (meestal de schuldenaar) zijn verplichtingen jegens de hypotheekhouder (schuldeiser) niet nakomt, kan de hypotheekhouder overgaan tot executie.
Na de verkoop (openbare veiling of onderhandse verkoop) wordt de netto-opbrengst als eerste aan de hypotheekhouder uitgekeerd. Het surplus wordt uitgekeerd aan eventuele hypotheekhouders en beslagleggers wier beslag of hypotheekrecht na het eerste hypotheekrecht in de openbare registers is ingeschreven. Blijft er daarna nog iets over dan wordt dat uitgekeerd aan de hypotheekgever.
Als de hypotheekgever failliet gaat, kan de hypotheekhouder van het hypotheekrecht gebruik maken als ware er geen faillissement. Hij is separatist. Deze bevoegdheid geeft de hypotheekhouder over het algemeen een bevoorrechte positie ten opzichte van de overige schuldeisers in het faillissement.
Anders dan pandrechten kan een hypotheekrecht alleen op registergoederen (bijvoorbeeld onroerende zaken) worden gevestigd, en uitsluitend bij notariële akte. Pandrechten kunnen juist op andere goederen worden gevestigd en voor vestiging van pandrechten is geen notariële akte vereist.
In de financieringspraktijk is het recht van hypotheek van groot belang, bijvoorbeeld in verband met de aanschaf van woningen. De bank verstrekt een geldlening en ter zekerheid van nakoming van zijn verplichtingen jegens de bank verstrekt de geldlener het recht van hypotheek aan de bank. Het hypotheekrecht is echter niet voorbehouden aan banken – ook andere ondernemingen en consumenten kunnen als hypotheekhouder optreden. Daarnaast kan het hypotheekrecht uiteraard ook voor andere doeleinden dan de aanschaf van woningen worden gebruikt.
Als u vragen hebt over het vestigen of uitwinnen van zekerheden of uw positie als (toekomstig) schuldeiser wilt verbeteren, neem dan gerust contact met ons op. Wij hebben ruime ervaring op het gebied van zekerheden en aanpalende onderwerpen en het procederen daaromtrent. Wij zijn u graag van dienst.
Door het leggen van conservatoir (derden) beslag worden vermogensbestanddelen van een wederpartij per direct bevroren. Er kan geen overdracht meer plaatsvinden en in bepaalde gevallen kunnen vermogensbestanddelen zelfs elders in bewaring worden gegeven. Deze actie kan druk zetten op de wederpartij waardoor een snelle oplossing kan worden bereikt.
Beslaglegging moet wel altijd worden gevolgd door een bodem of arbitrage procedure, tenzij eerder een buitengerechtelijke oplossing wordt bereikt.
Onterecht leggen van beslag moet worden voorkomen; het kan leiden tot een schadevergoedingsactie.
Wij onderzoeken graag of dit rechtsmiddel in uw situatie tot een spoedige oplossing kan leiden.
Snel een uitspraak nodig van de rechter over een bepaalde urgente situatie? In dat geval is een kort geding een oplossing voor uw situatie. De rechter geeft een voorlopig oordeel waaraan partijen zich al dan niet op straffe van een dwangsom dienen te houden.
Wij denken graag mee over de voor uw situatie passende juridische oplossing.
Dit is in het civiele en bestuurlijke recht de procedure die (al dan niet na hoger beroep) leidt tot een definitieve beslechting van het geschil. Anders dan in een kort geding ligt de nadruk hier veel meer op een schriftelijke uitwisseling van processtukken.
Wij onderzoeken graag of dit de aangewezen procedure is voor uw geschil.
Een partij die zich beroept op de rechtsgevolgen van de door haar gestelde feiten of rechten moet deze bewijzen. Voorafgaand aan iedere gewenste procedure moet derhalve de bewijspositie worden bekeken.
Soms is het bewijs nog niet voldoende in handen van de cliënt. In dat geval is nadere actie gewenst. Te denken valt dan bijvoorbeeld aan het instellen van een (voorlopig) getuigenverhoor of het afdwingen van het verkrijgen van inzage in bepaalde documenten die zich bij de wederpartij bevinden (exhibitieplicht).
Wij zoeken graag met u naar de mogelijkheden om uw bewijsprobleem op te lossen.
Soms ontstaat er in een onderneming een intern geschil tussen aandeelhouders of tussen het bestuur en (enkele) aandeelhouders. Dit kan bijvoorbeeld gaan over de te volgen strategie van de onderneming. In dat geval kan aan de Ondernemingskamer, een speciaal daarvoor geëquipeerde afdeling van het Hof Amsterdam -- bij ons kantoor om de hoek -- een onderzoek naar de gang van zaken binnen de onderneming worden gevraagd. Zo'n onderzoek kan worden voorafgegaan door het vragen van voorlopige voorzieningen, zoals het schorsen van een bestuurder voor de duur van de procedure of het tijdelijk ontnemen van het stemrecht van een aandeelhouder.
Wij denken graag mee over de voor uw situatie passende oplossing.