Praktijkgebieden: Ondernemingsrecht
Een bouwplan zal over voldoende parkeerplaatsen moeten beschikken. De meeste gemeenten stellen dat als voorwaarde bij de verlening van een omgevingsvergunning. Dat er voor de parkeerbehoefte van een bouwplan voldoende parkeerplaatsen moeten worden gerealiseerd, is meestal in de gemeentelijke bouwverordening geregeld.
Wanneer is sprake van voldoende parkeergelegenheid? Voor de uitleg daarvan zal een gemeente veelal terugvallen op gemeentelijk vastgesteld parkeerbeleid of parkeernormen. De parkeerbehoefte die een bouwplan in de toekomst zal genereren, wordt dan aan de hand van dat beleid en die normen berekend en vastgesteld.
Als er op de plek van het bouwplan reeds een gebouw stond, dat ten behoeve van het bouwplan wordt gesloopt, met andere woorden er is sprake van vervangende nieuwbouw, dan hoeft er geen rekening te worden gehouden met de parkeerbehoefte van dat bestaande gebruik. In dat geval hoeft er slechts rekening te worden gehouden met de toename van de parkeerbehoefte als gevolg van het bouwplan. De bestaande parkeerbehoefte van het te slopen pand mag bij het bepalen van de toekomstige extra parkeerbehoefte buiten beschouwing blijven (zie ABRS 6 februari 2008, LJN: BI2341).
Is dat ook het geval als de bestaande parkeerbehoefte voortvloeit uit een niet vergunde situatie? Ja, dat is zo. Volgens de Afdeling is er geen algemene regel die aangeeft dat slechts van de vergunde situatie dient te worden uitgegaan (uitspraak van 7 maart 2012, LJN: BV8044). Dat betekent dat bij het bepalen van de toekomstige parkeerbehoefte van het bouwplan de parkeerbehoefte van het bestaande (illegale) gebruik buiten beschouwing mag worden gelaten.
Claudia Koenen is niet meer werkzaam bij Wieringa Advocaten. Indien u een vraag heeft naar aanleiding van deze blog dan kunt u zich wenden tot onderstaande contactpersoon van het praktijkgebied handel- en ondernemingsrecht.
Door het leggen van conservatoir (derden) beslag worden vermogensbestanddelen van een wederpartij per direct bevroren. Er kan geen overdracht meer plaatsvinden en in bepaalde gevallen kunnen vermogensbestanddelen zelfs elders in bewaring worden gegeven. Deze actie kan druk zetten op de wederpartij waardoor een snelle oplossing kan worden bereikt.
Beslaglegging moet wel altijd worden gevolgd door een bodem of arbitrage procedure, tenzij eerder een buitengerechtelijke oplossing wordt bereikt.
Onterecht leggen van beslag moet worden voorkomen; het kan leiden tot een schadevergoedingsactie.
Wij onderzoeken graag of dit rechtsmiddel in uw situatie tot een spoedige oplossing kan leiden.
Snel een uitspraak nodig van de rechter over een bepaalde urgente situatie? In dat geval is een kort geding een oplossing voor uw situatie. De rechter geeft een voorlopig oordeel waaraan partijen zich al dan niet op straffe van een dwangsom dienen te houden.
Wij denken graag mee over de voor uw situatie passende juridische oplossing.
Dit is in het civiele en bestuurlijke recht de procedure die (al dan niet na hoger beroep) leidt tot een definitieve beslechting van het geschil. Anders dan in een kort geding ligt de nadruk hier veel meer op een schriftelijke uitwisseling van processtukken.
Wij onderzoeken graag of dit de aangewezen procedure is voor uw geschil.
Een partij die zich beroept op de rechtsgevolgen van de door haar gestelde feiten of rechten moet deze bewijzen. Voorafgaand aan iedere gewenste procedure moet derhalve de bewijspositie worden bekeken.
Soms is het bewijs nog niet voldoende in handen van de cliënt. In dat geval is nadere actie gewenst. Te denken valt dan bijvoorbeeld aan het instellen van een (voorlopig) getuigenverhoor of het afdwingen van het verkrijgen van inzage in bepaalde documenten die zich bij de wederpartij bevinden (exhibitieplicht).
Wij zoeken graag met u naar de mogelijkheden om uw bewijsprobleem op te lossen.
Soms ontstaat er in een onderneming een intern geschil tussen aandeelhouders of tussen het bestuur en (enkele) aandeelhouders. Dit kan bijvoorbeeld gaan over de te volgen strategie van de onderneming. In dat geval kan aan de Ondernemingskamer, een speciaal daarvoor geëquipeerde afdeling van het Hof Amsterdam -- bij ons kantoor om de hoek -- een onderzoek naar de gang van zaken binnen de onderneming worden gevraagd. Zo'n onderzoek kan worden voorafgegaan door het vragen van voorlopige voorzieningen, zoals het schorsen van een bestuurder voor de duur van de procedure of het tijdelijk ontnemen van het stemrecht van een aandeelhouder.
Wij denken graag mee over de voor uw situatie passende oplossing.