Praktijkgebieden: Arbeidsrecht
Minister De Geus gaat de strijd aan tegen ongelijke beloning, aldus het persbericht van het Ministerie van Sociale Zaken. Hij heeft een Werkgroep Gelijke Beloning ingesteld, die bestaat uit vertegenwoordigers van werkgeversorganisaties, de vakbeweging, de vereniging van personeelsfunctionarissen NVP en de Commissie Gelijke Behandeling.
De werkgroep zal de oorzaken van ongelijke beloning grondig nagaan. Daarnaast zal zij zich bezighouden met voorlichting over gelijke beloning en het bewerkstelligen daarvan. Verder moet de werkgroep met concrete oplossingen komen om financiële discriminatie tegen te gaan. Bewustwordingscampagnes, aanbevelingen en afspraken moeten de onrechtvaardige loonverschillen kleiner maken.
In het kader van het tegengaan van de ongelijke beloning is zelfs een website gelanceerd: www.gelijkloon.nl , met daarop voorlichting over ongelijke beloning en informatie voor de werknemer over het verkrijgen van gelijke beloning voor verrichte werkzaamheden. Zo kan worden gedacht aan het aanspreken van de werkgever op de ongelijke situatie, het bespreken van de ongelijkheid in beloning in de ondernemingsraad en zelfs het juridisch aanvechten van de ongelijkheid met hulp van de vakbond.De website is daarnaast voorzien van wetgeving en jurisprudentie op het gebied van de ongelijke beloning en van an een vergelijkende weergave van de kwestie in andere landen. Daarbij is tevens vermeld hoe daar met dit onderwerp wordt omgegaan.
Vorige week schreven we al over het verbod op discriminatie naar leeftijd. De strekking van het verbod op ongelijke beloning is van dezelfde orde: verboden tenzij er een objectieve rechtvaardigingsgrond voor bestaat. Wij schreven dat wij verwachten dat de discriminatieverboden een belangrijkere rol in het arbeidsrecht gaan spelen. Omdat het verbod op een ongelijke beloning de werknemer rechtstreeks in zijn of haar portemonnee raakt, zal dit verbod waarschijnlijk sneller tot aanspraken van werknemers leiden dan het verbod op leeftijdsdiscriminatie. Alle reden dus om er aandacht aan te (blijven) schenken, en signalen hierover serieus te nemen.
Michel Visser is niet meer werkzaam bij Wieringa Advocaten. Indien u een vraag heeft naar aanleiding van deze blog dan kunt u zich wenden tot onderstaande contactpersoon van het praktijkgebied arbeidsrecht.
Door het leggen van conservatoir (derden) beslag worden vermogensbestanddelen van een wederpartij per direct bevroren. Er kan geen overdracht meer plaatsvinden en in bepaalde gevallen kunnen vermogensbestanddelen zelfs elders in bewaring worden gegeven. Deze actie kan druk zetten op de wederpartij waardoor een snelle oplossing kan worden bereikt.
Beslaglegging moet wel altijd worden gevolgd door een bodem of arbitrage procedure, tenzij eerder een buitengerechtelijke oplossing wordt bereikt.
Onterecht leggen van beslag moet worden voorkomen; het kan leiden tot een schadevergoedingsactie.
Wij onderzoeken graag of dit rechtsmiddel in uw situatie tot een spoedige oplossing kan leiden.
Snel een uitspraak nodig van de rechter over een bepaalde urgente situatie? In dat geval is een kort geding een oplossing voor uw situatie. De rechter geeft een voorlopig oordeel waaraan partijen zich al dan niet op straffe van een dwangsom dienen te houden.
Wij denken graag mee over de voor uw situatie passende juridische oplossing.
Dit is in het civiele en bestuurlijke recht de procedure die (al dan niet na hoger beroep) leidt tot een definitieve beslechting van het geschil. Anders dan in een kort geding ligt de nadruk hier veel meer op een schriftelijke uitwisseling van processtukken.
Wij onderzoeken graag of dit de aangewezen procedure is voor uw geschil.
Een partij die zich beroept op de rechtsgevolgen van de door haar gestelde feiten of rechten moet deze bewijzen. Voorafgaand aan iedere gewenste procedure moet derhalve de bewijspositie worden bekeken.
Soms is het bewijs nog niet voldoende in handen van de cliënt. In dat geval is nadere actie gewenst. Te denken valt dan bijvoorbeeld aan het instellen van een (voorlopig) getuigenverhoor of het afdwingen van het verkrijgen van inzage in bepaalde documenten die zich bij de wederpartij bevinden (exhibitieplicht).
Wij zoeken graag met u naar de mogelijkheden om uw bewijsprobleem op te lossen.
Soms ontstaat er in een onderneming een intern geschil tussen aandeelhouders of tussen het bestuur en (enkele) aandeelhouders. Dit kan bijvoorbeeld gaan over de te volgen strategie van de onderneming. In dat geval kan aan de Ondernemingskamer, een speciaal daarvoor geëquipeerde afdeling van het Hof Amsterdam -- bij ons kantoor om de hoek -- een onderzoek naar de gang van zaken binnen de onderneming worden gevraagd. Zo'n onderzoek kan worden voorafgegaan door het vragen van voorlopige voorzieningen, zoals het schorsen van een bestuurder voor de duur van de procedure of het tijdelijk ontnemen van het stemrecht van een aandeelhouder.
Wij denken graag mee over de voor uw situatie passende oplossing.