Praktijkgebieden: Ondernemingsrecht
Gisteren heeft de NMa een geactualiseerde versie van de Richtsnoeren Samenwerking Ondernemingen gepubliceerd. Met behulp van deze Richtsnoeren kunnen ondernemingen nagaan in hoeverre zij met concurrenten mogen samenwerken, en wanneer de mededingingsrechtelijke grens wordt overschreden.
In 2001 had de NMa al eens dergelijke Richtsnoeren gepubliceerd, maar het mededingingsrecht is inmiddels danig veranderd. Onder het oude systeem gold nog een ontheffingssysteem voor concurrentiebeperkende afspraken. Ondernemingen konden dergelijke afspraken aanmelden bij de NMa, en die verleende dan eventueel een ontheffing van de verboden. Nu moeten ondernemingen zelf beoordelen of hun gedragingen in overeenstemming zijn met de wet. De NMa grijpt alleen nog in op eigen initiatief c.q. na “aangifte” door klokkenluiders e.d. Zo probeert de NMa zich te concentreren op de “zware gevallen”.
De nu gepubliceerde Richtsnoeren moeten de ondernemingen helpen bij de zelf-beoordeling. Verder heeft de NMa een Leeswijzer gepubliceerd. Deze Leeswijzer bevat een korte toets, waarmee ondernemers zelf kunnen beoordelen of hun afspraken met andere ondernemers wel of niet zijn toegestaan. Kortom, leuker kunnen we het niet maken, maar misschien wel makkelijker.
Op de website van de NMa zijn de Richtsnoeren en de Leeswijzer te lezen.
Maja Bolè is niet meer werkzaam bij Wieringa Advocaten. Indien u een vraag heeft naar aanleiding van deze blog dan kunt u zich wenden tot onderstaande contactpersoon van het praktijkgebied handel- en ondernemingsrecht.
Door het leggen van conservatoir (derden) beslag worden vermogensbestanddelen van een wederpartij per direct bevroren. Er kan geen overdracht meer plaatsvinden en in bepaalde gevallen kunnen vermogensbestanddelen zelfs elders in bewaring worden gegeven. Deze actie kan druk zetten op de wederpartij waardoor een snelle oplossing kan worden bereikt.
Beslaglegging moet wel altijd worden gevolgd door een bodem of arbitrage procedure, tenzij eerder een buitengerechtelijke oplossing wordt bereikt.
Onterecht leggen van beslag moet worden voorkomen; het kan leiden tot een schadevergoedingsactie.
Wij onderzoeken graag of dit rechtsmiddel in uw situatie tot een spoedige oplossing kan leiden.
Snel een uitspraak nodig van de rechter over een bepaalde urgente situatie? In dat geval is een kort geding een oplossing voor uw situatie. De rechter geeft een voorlopig oordeel waaraan partijen zich al dan niet op straffe van een dwangsom dienen te houden.
Wij denken graag mee over de voor uw situatie passende juridische oplossing.
Dit is in het civiele en bestuurlijke recht de procedure die (al dan niet na hoger beroep) leidt tot een definitieve beslechting van het geschil. Anders dan in een kort geding ligt de nadruk hier veel meer op een schriftelijke uitwisseling van processtukken.
Wij onderzoeken graag of dit de aangewezen procedure is voor uw geschil.
Een partij die zich beroept op de rechtsgevolgen van de door haar gestelde feiten of rechten moet deze bewijzen. Voorafgaand aan iedere gewenste procedure moet derhalve de bewijspositie worden bekeken.
Soms is het bewijs nog niet voldoende in handen van de cliënt. In dat geval is nadere actie gewenst. Te denken valt dan bijvoorbeeld aan het instellen van een (voorlopig) getuigenverhoor of het afdwingen van het verkrijgen van inzage in bepaalde documenten die zich bij de wederpartij bevinden (exhibitieplicht).
Wij zoeken graag met u naar de mogelijkheden om uw bewijsprobleem op te lossen.
Soms ontstaat er in een onderneming een intern geschil tussen aandeelhouders of tussen het bestuur en (enkele) aandeelhouders. Dit kan bijvoorbeeld gaan over de te volgen strategie van de onderneming. In dat geval kan aan de Ondernemingskamer, een speciaal daarvoor geëquipeerde afdeling van het Hof Amsterdam -- bij ons kantoor om de hoek -- een onderzoek naar de gang van zaken binnen de onderneming worden gevraagd. Zo'n onderzoek kan worden voorafgegaan door het vragen van voorlopige voorzieningen, zoals het schorsen van een bestuurder voor de duur van de procedure of het tijdelijk ontnemen van het stemrecht van een aandeelhouder.
Wij denken graag mee over de voor uw situatie passende oplossing.