Praktijkgebieden: Bedrijven in moeilijkheden, Ondernemingsrecht, Intellectuele eigendom, Vennootschapsrecht
De pre-pack is een bijzondere vorm van een doorstart in Nederland die is geïnspireerd op de pre-packaged administration uit het Verenigd Koninkrijk. Als een besloten vennootschap in financieel zwaar weer raakt en wordt vermoed dat een faillissement onafwendbaar is, kan de vennootschap (vaak het bestuur) een pre-pack procedure starten. Deze procedure houdt in dat een beoogd curator vóór faillissement een activatransactie voorbereid die in faillissement zal plaatsvinden.
Hoewel er in Nederland geen wettelijke grondslag bestaat voor de pre-pack procedure, staat het overgrote deel van de rechtbanken in Nederland daar welwillend tegenover. De wetgever beoogt de pre-pack spoedig een wettelijke basis te geven aan de hand van het Wetsvoorstel Wet continuïteit ondernemingen I.
In de regel verzoekt (het bestuur van) de besloten vennootschap die geconfronteerd wordt met een dreigend faillissement de rechtbank om in stilte een beoogd curator te benoemen. Een beoogd curator heeft een vergelijkbare taak met die van een curator in faillissement: hij dient de belangen van de gezamenlijke schuldeisers van de vennootschap te behartigen. De rechtbank kiest bij inwilliging van het verzoek een beoogd curator van de door haar gehanteerde curatorenlijst en stelt deze beoogd curator een termijn (vaak 11 tot 15 dagen) waarin de beoogd curator een regeling buiten faillissement of een doorstart in faillissement dient te onderzoeken. De vennootschap blijft in de periode vóór faillissement geheel beheers- en beschikkingsbevoegd waardoor de beoogd curator alleen kan handelen met toestemming van de vennootschap.
Na de voorbereiding vraagt de vennootschap het faillissement aan en legt de (beoogd) curator zijn eindverslag over aan de griffie van de rechtbank, waarna de activatransactie wordt uitgevoerd met toestemming van de rechter-commissaris.
Bij een pre-pack kan de activatransactie in faillissement in een oogwenk plaatsvinden doordat deze in stilte is voorbereid. Daardoor lijkt de onderneming voor het publiek nooit failliet te zijn geweest. Dat is voordelig, want klanten en schuldeisers van de onderneming verliezen daardoor niet het vertrouwen in de onderneming. Dat resulteert in waardemaximalisatie en behoud van (een deel van) de goodwill, wat een groot voordeel is voor ondernemingen met een sterke merknaam of intellectuele eigendom. De pre-pack kost bovendien doorgaans minder geld en tijd dan een ‘normaal’ faillissement.
Wél heeft de pre-pack in de huidige vorm tot nogal wat arbeidsrechtelijke hoofdbrekens geleid ten aanzien van het leerstuk van overgang van onderneming: lange tijd is het onduidelijk geweest of werknemers nu wél of niet konden worden ontslagen bij een pre-pack. De wetgever beoogt met het Wetsvoorstel Overgang van Onderneming in Faillissement deze hoofdbrekens weg te nemen en de arbeidsrechtelijke gevolgen van de pre-pack te regelen.
Bent u benieuwd wat de pre-pack voor u kan betekenen of welke andere acties u kunt ondernemen in geval van financieel zwaar weer van de vennootschap? Neem gerust contact met ons op. Wij adviseren u graag.
Deze blog is onderdeel van de blogserie: de rechtspositie van de vennootschapsorganen van de besloten vennootschap in financieel zwaar weer.
Door het leggen van conservatoir (derden) beslag worden vermogensbestanddelen van een wederpartij per direct bevroren. Er kan geen overdracht meer plaatsvinden en in bepaalde gevallen kunnen vermogensbestanddelen zelfs elders in bewaring worden gegeven. Deze actie kan druk zetten op de wederpartij waardoor een snelle oplossing kan worden bereikt.
Beslaglegging moet wel altijd worden gevolgd door een bodem of arbitrage procedure, tenzij eerder een buitengerechtelijke oplossing wordt bereikt.
Onterecht leggen van beslag moet worden voorkomen; het kan leiden tot een schadevergoedingsactie.
Wij onderzoeken graag of dit rechtsmiddel in uw situatie tot een spoedige oplossing kan leiden.
Snel een uitspraak nodig van de rechter over een bepaalde urgente situatie? In dat geval is een kort geding een oplossing voor uw situatie. De rechter geeft een voorlopig oordeel waaraan partijen zich al dan niet op straffe van een dwangsom dienen te houden.
Wij denken graag mee over de voor uw situatie passende juridische oplossing.
Dit is in het civiele en bestuurlijke recht de procedure die (al dan niet na hoger beroep) leidt tot een definitieve beslechting van het geschil. Anders dan in een kort geding ligt de nadruk hier veel meer op een schriftelijke uitwisseling van processtukken.
Wij onderzoeken graag of dit de aangewezen procedure is voor uw geschil.
Een partij die zich beroept op de rechtsgevolgen van de door haar gestelde feiten of rechten moet deze bewijzen. Voorafgaand aan iedere gewenste procedure moet derhalve de bewijspositie worden bekeken.
Soms is het bewijs nog niet voldoende in handen van de cliënt. In dat geval is nadere actie gewenst. Te denken valt dan bijvoorbeeld aan het instellen van een (voorlopig) getuigenverhoor of het afdwingen van het verkrijgen van inzage in bepaalde documenten die zich bij de wederpartij bevinden (exhibitieplicht).
Wij zoeken graag met u naar de mogelijkheden om uw bewijsprobleem op te lossen.
Soms ontstaat er in een onderneming een intern geschil tussen aandeelhouders of tussen het bestuur en (enkele) aandeelhouders. Dit kan bijvoorbeeld gaan over de te volgen strategie van de onderneming. In dat geval kan aan de Ondernemingskamer, een speciaal daarvoor geëquipeerde afdeling van het Hof Amsterdam -- bij ons kantoor om de hoek -- een onderzoek naar de gang van zaken binnen de onderneming worden gevraagd. Zo'n onderzoek kan worden voorafgegaan door het vragen van voorlopige voorzieningen, zoals het schorsen van een bestuurder voor de duur van de procedure of het tijdelijk ontnemen van het stemrecht van een aandeelhouder.
Wij denken graag mee over de voor uw situatie passende oplossing.