Praktijkgebieden: ICT en internetrecht
Heeft u Google’s Chrome al gedownload? Het kan weer, zonder u voor eeuwig onomkeerbaar auteursrechtelijk aan deze internet-gigant uit te leveren. Gisteren lag dat nog geheel anders. Toen stond namelijk in de End Users License Agreement (de eindgebruikersovereenkomst waarmee u zich akkoord moet verklaren om de browser te kunnen downloaden, afgekort EULA) dat u voor eeuwig, wereldwijd, gratis en (ook heel clever:) onomkeerbaar licentie gaf aan Google om van alles te doen met de informatie die u zelf via deze nieuwe browser aan het net zou gaan toevertrouwen.
Als u snel bent kunt u in de Nederlandse versie die bepaling nog in de oorspronkelijke tekst lezen. Artikel 11 van de EULA luidt daar nog: “Door het verstrekken, publiceren of weergeven van Inhoud door of via de Services, verleent u Google een eeuwigdurende, onherroepelijke, wereldwijde, royaltyvrije en niet-exclusieve licentie op het reproduceren, aanpassen, wijzigen, vertalen, publiceren, verspreiden, publiekelijk uitvoeren en weergeven van deze Inhoud.”
En onder “Inhoud” wordt in artikel 8.1 zo’n beetje alle informatie verstaan die via Internet kan worden uitgewisseld. Dus Google had zichzelf middels de voorwaarden het recht toegeëigend elk webformulier, elke via webmail door u geschreven e-mail, elke via de browser geschreven reactie op een blogje, etc. vrijelijk te gebruiken en verspreiden. En maar roepen dat ze zo op de privacy letten!
Welnu: de soep wordt niet zo heet gegeten. Het was een foutje, heeft Google inmiddels verklaard. Ze hadden iets te wild geknipt en geplakt uit andere algemene voorwaarden. De Engelse versie is al aangepast. Zoals u ziet is daar uitsluitend de eerste zin overgebleven (en die kan geen kwaad). En, aardig van ze,: Google heeft toegezegd dat de aanpassingen met terugwerkende kracht zullen gelden.
Lex Bruinhof is niet meer werkzaam bij Wieringa Advocaten. Indien u een vraag heeft naar aanleiding van deze blog dan kunt u zich wenden tot onderstaande contactpersoon van het praktijkgebied ict en internetrecht.
Door het leggen van conservatoir (derden) beslag worden vermogensbestanddelen van een wederpartij per direct bevroren. Er kan geen overdracht meer plaatsvinden en in bepaalde gevallen kunnen vermogensbestanddelen zelfs elders in bewaring worden gegeven. Deze actie kan druk zetten op de wederpartij waardoor een snelle oplossing kan worden bereikt.
Beslaglegging moet wel altijd worden gevolgd door een bodem of arbitrage procedure, tenzij eerder een buitengerechtelijke oplossing wordt bereikt.
Onterecht leggen van beslag moet worden voorkomen; het kan leiden tot een schadevergoedingsactie.
Wij onderzoeken graag of dit rechtsmiddel in uw situatie tot een spoedige oplossing kan leiden.
Snel een uitspraak nodig van de rechter over een bepaalde urgente situatie? In dat geval is een kort geding een oplossing voor uw situatie. De rechter geeft een voorlopig oordeel waaraan partijen zich al dan niet op straffe van een dwangsom dienen te houden.
Wij denken graag mee over de voor uw situatie passende juridische oplossing.
Dit is in het civiele en bestuurlijke recht de procedure die (al dan niet na hoger beroep) leidt tot een definitieve beslechting van het geschil. Anders dan in een kort geding ligt de nadruk hier veel meer op een schriftelijke uitwisseling van processtukken.
Wij onderzoeken graag of dit de aangewezen procedure is voor uw geschil.
Een partij die zich beroept op de rechtsgevolgen van de door haar gestelde feiten of rechten moet deze bewijzen. Voorafgaand aan iedere gewenste procedure moet derhalve de bewijspositie worden bekeken.
Soms is het bewijs nog niet voldoende in handen van de cliënt. In dat geval is nadere actie gewenst. Te denken valt dan bijvoorbeeld aan het instellen van een (voorlopig) getuigenverhoor of het afdwingen van het verkrijgen van inzage in bepaalde documenten die zich bij de wederpartij bevinden (exhibitieplicht).
Wij zoeken graag met u naar de mogelijkheden om uw bewijsprobleem op te lossen.
Soms ontstaat er in een onderneming een intern geschil tussen aandeelhouders of tussen het bestuur en (enkele) aandeelhouders. Dit kan bijvoorbeeld gaan over de te volgen strategie van de onderneming. In dat geval kan aan de Ondernemingskamer, een speciaal daarvoor geëquipeerde afdeling van het Hof Amsterdam -- bij ons kantoor om de hoek -- een onderzoek naar de gang van zaken binnen de onderneming worden gevraagd. Zo'n onderzoek kan worden voorafgegaan door het vragen van voorlopige voorzieningen, zoals het schorsen van een bestuurder voor de duur van de procedure of het tijdelijk ontnemen van het stemrecht van een aandeelhouder.
Wij denken graag mee over de voor uw situatie passende oplossing.